Małopolska

Zmarł Jerzy Wyskiel

Z żalem  informujemy, że 2 grudnia 2024 r. w wieku 79 lat,  zmarł

Jerzy Wyskiel

współzałożyciel „Solidarności” i przewodniczący Komisji Zakładowej  NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w latach 1980-1981, 1988-1995, członek MKZ Małopolska, przewodniczący strajku okupacyjnego w sądeckim Ratuszu w 1981 r., internowany 13 grudnia 1981 r. do 17 lutego 1982 r., kolporter wydawnictw niezależnych w stanie wojennym, organizator pomocy dla rodzin więzionych, wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Nowym Sączu w latach 1989-1990.

Odszedł od nas Człowiek odważny,  niezłomny, oddany idei „Solidarności”  i wolności.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Małopolska „Solidarność”

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 grudnia 2024 r.: Wprowadzenie ciała Jerzego Wyskiela do Kościoła Parafialnego Krzyża Świętego przy ul. Dunikowskiego w Nowym Sączu odbędzie się o godzinie 13:30 (różaniec). Po odprawieniu Mszy Świętej  o godzinie 14:00, Ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Fot. za www.miastons.pl

Biogram:

Wyskiel Jerzy

Urodzony 8 VIII 1945 r. w Biczycach Dolnych, gdzie ukończył też szkołę podstawową. Szkołę  zawodową ukończył w Nowym Sączu i podjął pracę w Spółdzielni  Pracy Transportowo-Warsztatowej im. 1 Maja w Nowym Sączu. W 1976 r. zatrudnił się jako kierowca w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. To w tym zakładzie był współorganizatorem 27 sierpnia 1980 r. strajku będącego wyrazem poparcia dla protestujących robotników na Wybrzeżu. W czasie tego protestu wysunięto  wówczas także lokalne postulaty ekonomiczne i socjalne. W związku z niewywiązaniem się władz Nowego Sącza z obietnic realizacji postulatów WPK, w bazie przedsiębiorstwa  ogłoszono 10 września bezterminowy strajk. Strajkujący przedstawili 12 postulatów, w tym m.in. postulat dotyczący wydania zezwolenia na budowę kościoła na Oś. Millenium w Nowym Sączu.

W 1980 r. współzałożyciel organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Komisji Zakładowej. Członek MKZ Małopolska.

9 stycznia 1981 r. zorganizował strajk okupacyjny w sądeckim ratuszu, a po nim prowadził rozmowy z komisją rządową na temat postulatów zgłoszonych przez Komisje Zakładowe „Solidarności”.

13 grudnia 1981 r. za aktywny udział w pracach na rzecz NSZZ „Solidarność” został internowany  w  ośrodku odosobnienia w Załężu. W uzasadnieniu aresztowania napisano, że „nie będzie przestrzegał porządku prawnego stanu wojennego”. Zwolniony  17 lutego 1982 r.  W czasie pobytu w więzieniu podupadł na zdrowiu. Po wyjściu z internowania nie zaprzestał działalności, włączył się w kolportaż wydawnictw niezależnych oraz pomoc rodzinom nadal internowanych działaczy „Solidarności”. Uczestnik mszy św. rocznicowych i w intencji Ojczyzny.  Uczestnik spotkań w Bereście u ks. Ignacego Piwowarskiego, a także w swoim domu z działaczami opozycji, m.in. z Jerzym Kropiwnickim, Andrzejem Gwiazdą, Grzegorzem Palką, Anną Walentynowicz, ks. Stanisławem Małkowskim, Zbigniewem Romaszewskim. Wielokrotnie był zatrzymywany przez milicję i SB, a rodzina była nękana rewizjami. Finałem tych represji było uprowadzenie go na ulicy w wyniku którego został wciągnięty do samochodu, gdzie grożono mu śmiercią i po pewnym czasie wypchnięto z pojazdu i pozostawiono na poboczu.

W 1988 roku włączył się w organizację NSZZ „Solidarność” na terenie Nowego Sącza i Sądecczyzny. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym do roku 1995. 

W 1989 r. włączył się także w działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” województwa nowosądeckiego celem przeprowadzenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, a w 1990 r. pierwszych wyborów samorządowych na terenie Sądecczyzny.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.