Zmarł Fryderyk Stanisław Czerwiński
Z żalem informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Fryderyk Stanisław Czerwiński – członek i aktywny działacz NSZZ „Solidarność”, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Fredek Czerwiński był dzielnym człowiekiem „Solidarności”, na którego zawsze można było liczyć, zarówno w walce, w strajku i konspiracji, w pracy podziemnej jak i pomocy wzajemnej.
Biogram:
Fryderyk Czerwiński, ur. 11 lipca 1941 r. w Grodzisku Dolnym k. Leżajska, zm. 29 października 2024 r. w Krakowie. Ukończył Technikum Łączności w Krakowie (1959). Był konserwatorem urządzeń techn. w Krakowskim Przedsiębiorstwie Robót Telekomunikacyjnych, a potem pracownikiem WSK PZL w Krakowie. Obecnie od wielu lat jest na emeryturze.
Już w marcu 1968 roku, a następnie w grudniu 1970 brał udział w protestach. Od początku, czyli września 1980 r. w ruchu „Solidarność”.
Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był jednym ze współorganizatorów strajku w WSK PZL oraz członkiem Komitetu Strajkowego.
Od 1982 był członkiem Tajnej Komisji Zakładowej w WSK PZL. Później wraz z innymi zakładał, drukował i kolportował podziemne pismo „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, a także rozpowszechniał inne pisma podziemne. Był współorganizatorem i uczestnikiem prawie wszystkich demonstracji. Od 1984 członek Solidarności Walczącej. Uczestnik Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie-Mistrzejowicach.
W latach 80. ubiegłego wieku był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, kilkakrotnie skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny, w pracy przenoszony na gorsze stanowiska, zwalniany; w 1985 dotkliwie pobity (roczna rehabilitacja).
W lutym 1985 był uczestnikiem głodówki w Krakowie-Bieżanowie.
W 1988 został wiceprzewodniczącym jawnego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w WSK PZL, a następnie przewodniczącym Związku.
W 1989 był członkiem KO Kraków-Krowodrza, współorganizatorem kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Po 1990 r. był radnym Dzielnicy Kraków – Bronowice z listy „Solidarności”. 1990-1997 delegatem na kolejne WZD Regionu Małopolska, 1991-1992 członkiem ZR Małopolska. W 1992 współzałożycielem Fundacji Solidarni-Solidarnym; współinicjatorem powstania pomnika Ofiar Zbrodni Komunizmu w Krakowie. Wielokrotnie był chorążym pocztu sztandarowego KZ.
Fredek był przyjacielem zmarłego pierwszego wojewody krakowskiego Tadeusza Piekarza.
Odznaczony Krzyżem Wolności Solidarności (2011) oraz Medalem za Wytrwałość w Pracy o Ideały „Solidarności” (1988), nadanym przez „Ruch, Odwaga i Prawda” im. ks. Jerzego Popiełuszki. Uhonorowany został Medalem „Dziękujemy za wolność” (2015).
Pogrzeb Fryderyka Czerwińskiego odbędzie się w środę 6 listopada 2024 r. w Krakowie. O godz. 12:30 msza św. w kościele pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu ul. Ojcowska 1, o godz. 13:30 pogrzeb na cmentarzu Bronowice (Pasternik)- Kraków.
Cześć Jego Pamięci!
Zdj: IPN. A. Gębara