XXVII edycja konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku”
31 marca w siedzibie Zarządu Małopolskiej Rady Regionalnej NSZZ „Solidarność” odbyło się uroczyste wręczenie wyróżniającym się sportowcom i działaczom sportowym statuetek „Solidarni w Sporcie”. Jak mówił Adam Lach przewodniczący Zarządu Regionu, jest to rodzaj uhonorowania przez NSZZ „Solidarność” ludzi, którzy nie tylko mogą poszczycić się wysokimi wynikami w sporcie, ale pokonali też dodatkowe trudności życiowe, które sprawiły, że ich droga do sukcesów była znacznie wydłużona, a mimo to nie poddali się i nie zrezygnowali.
W tym roku wyróżnienia przyznano:
Marynie Gąsienicy-Daniel– najlepszej polskiej narciarce alpejskiej, olimpijce z Soczi 2014, Pjongczang 1018 i Pekin 2022. Przełomowy dla 27-latki okazał się ubiegły rok, kiedy to trzykrotnie plasowała się w czołowej dziesiątce zawodów zaliczanych do Pucharu Świata oraz zajęła 6. miejsce w gigancie i 8. miejsce w slalomie równoległym na Mistrzostwach Świata we włoskim Cortina d’Ampezzo. W obecnie trwającym sezonie olimpijskim Maryna trzykrotnie szóstą lokatę w swej koronnej konkurencji, czyli gigancie, potwierdzając swoje umiejętności 8 miejscem w Pekinie, najlepszym od 40 lat w polskim sporcie alpejskim. Martyna doznała bolesnego upadku w 2019 r. podczas zgrupowania z Nowej Zelandii. Złamanie kości piszczelowej nie załamało jej jednak, a po przejściu operacji w Polsce wróciła jeszcze mocniejsza. Jest pełna pozytywnych myśli i gotowa na nowe wyzwania.
Stanisławowi Leskiemu– wieloletniemu promotorowi sportu, wspierającemu lokalne i wojewódzkie inicjatywy sportowe. Przez wiele lat związany był z KS „Wisłoka” Dębica, w którym piastował funkcje mające wpływ na rozwój klubu. Od 1980 roku jako członek wspierający, natomiast w latach 1981 – 1987 już jako członek zarządu. Przez 7 lat, od 1988 do 2005 roku pełnił funkcję prezesa klubu. W kolejnych latach, nadal jako członek zarządu, działał na rzecz rozwoju klubu. Obecnie jako Prezes Zarządu Spółki Gas Trading Podkarpacie wspiera klub poprzez sponsoring, wspiera też liczne inicjatywy związane ze sztuką, sportem i działalnością charytatywną. Cechuje go niezwykła aktywność społeczna i zaangażowanie w promocję sportu. W latach 1980 – 1992 był wiceprzewodniczącym i przewodniczącym NSZZ Solidarność w TC Dębica, natomiast w latach 2006 – 2014 pełnił funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy.
Ireneuszowi Dynowskiemu– działaczowi NSZZ Solidarność, przewodniczącemu KZ Solidarności w Polregio S.A. Zakład Południowy w Krakowie oraz przewodniczącemu Małopolskiej Sekcji Regionalnej Kolejarzy. Jest to człowiek wierny ideałom „Solidarności” zawsze skłonny do pomocy innym, animator sportu i cały czas czynny uczestnik wydarzeń sportowych. Inicjator turniejów piłkarskich zarówno na terenie otwartym, jak i halowych, miłośnik narciarstwa. Swoją wieloletnią pasją w działalności związkowej, społecznej oraz propagowania sportu „zaraża” innych.
Bartłomiejowi Tottowi– kierownikowi Kadry Paralekkoatletycznej na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio, fizjoterapeuta, trener. Powołany do Rady Sportu przez Prezydenta Tarnowa. Zamieszkały w Woli Rzędzińskiej jest członkiem władz Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” Tarnów. Z wielką pasją od wielu lat zajmuje się sprawami organizacyjnymi i szkoleniowymi tarnowskich paraolimpijczyków, a także zawodników startujących w zawodach dla niepełnosprawnych.
Marii Sajdak– wioślarce, zawodniczce AZS AWF Kraków, brązowej medalistce olimpijskiej z Rio de Janeiro (2016), gdzie występowała pod panieńskim nazwiskiem Springwald, wicemistrzyni olimpijskiej z Tokio (2020). Po igrzyskach uznała, że musi w życiu zmienić priorytety i skupić się na rodzinie. Jeśli uda się jej pogodzić zawodowe uprawianie sportu na nowych zasadach chętnie będzie dalej go uprawiała, bo miejsce w kadrze cały czas na nią czeka. Ostatnio została trenerką w sekcji wioślarskiej AGH. Jest ambasadorem sportu a przez to rozumie dzielenie się tym co sama przeżyła, natchnąć kogoś jakąś inspiracją do uprawiania sportu, niekoniecznie wyczynowego ale głównie do aktywnego trybu życia.
Natalii i Aleksandrze Kałuckim– siostrom bliźniaczkom, które przygodę ze wspinaczką na czas zaczynały w „Tarnovii” Tarnów. Teraz są zawodniczkami KU AZS PWSZ Tarnów. Aleksandra wybrała studia matematyczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Natalia wybrała wychowanie fizyczne. Jedna z nich została mistrzynią świata. Ich historia już teraz jest niezwykła – urodziły się w święta Bożego Narodzenia, jako wcześniaczki. Lekarze walczyli o ich życie i nie dawali zbyt wielkich szans na to, że kiedyś będą normalnie funkcjonowały. – Miałyśmy być „warzywkami” – przyznaje Natalia, dziś mistrzyni świata we wspinaczce na czas. Do dziś obie nie widzą na jedno oko, ale żyją i mają się całkiem dobrze. Razem z siostrą Aleksandrą są jednymi z najlepszych na świecie. Natalia Kałucka w wieku 19 lat została w Moskwie 2021 roku sensacyjną mistrzynią świata we wspinaczce na czas. W drodze do złota pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Aleksandrę, która zajęła 10. miejsce. Dla tej ostatniej był to powrót do rywalizacji po zaledwie siedmiu miesiącach od koszmarnej kontuzji podczas zawodów Słowenii.
Wcześniej sukcesy zaczęła odnosić Aleksandra – już w 2018 r. była mistrzynią świata juniorów i tym samym roku, w wieku 16 lat, otarła się o medal MŚ seniorów. W japońskim Hachioji zajęła czwarte miejsce. Rok później była czwarta w ME i piąta w MŚ. Po raz pierwszy stanęła też na podium w gronie seniorów, zajmując trzecie miejsce w Pucharze Świata w Chamonix. Przebojem wdarła się do światowej czołówki. Ich marzeniem jest wspólny występ na IO w Paryżu w 2024 roku.
Mai Wąsik – 17- latce, która ma już pierwsze poważne sukcesy w gronie triathlonistek. Podczas mistrzostw Europy juniorek w tureckiej Alanyi zajęła piąte miejsce. Żadna Polka przed nią nie zdołała osiągnąć w tej imprezie tak spektakularnego wyniku. Będąc członkiem klubu SportWise, jako uczennica 3. klasy VII Prywatnego LO im. M. Reja świetnie godzi naukę z wyczynowym uprawianiem sportu. Rok 2021 w wykonaniu Mai był bardzo udany. Rozpoczęła w Rumii od trzeciego z rzędu mistrzostwa Polski w duathlonie, następnie zwyciężała w Pucharze Polski, w mistrzostwach kraju w triathlonie (Rawa Mazowiecka) była tuż poza podium, wygrała gdyńskie MP w aquathlonie w swojej kategorii wiekowej, a w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Białymstoku zajęła 2. lokatę, co dało jej kwalifikację na mistrzostwa Europy w Turcji. Na początku września wystartowała jeszcze w Pucharze Europy juniorów w chorwackim Bledzie, kończąc go na 18. miejscu. Te ostatnie zawody kolidowały z występem w Iron Dragon Triathlon, jej ukochanej – jak twierdzi – imprezie, na którą jeździła regularnie od kilku lat.
Krystianowi Kapłonowi– zawodnikowi Amf Fotbal „Wisły” Kraków. Pochodzi z Białki Tatrzańskiej. Urodził się ze skróconą kością udową i przykurczem kolanowym. Lekarze chcieli na nim „eksperymentować”. Dziś Krystian to czołowa postać reprezentacji Polski w amp futbolu, która osiągnęła duży sukces w mistrzostwach Europy, jakie odbywały się w Krakowie w 2021 r. Przez lata grał w piłkę z zawodnikami bez żadnych wad. Wszystko zmieniła decyzja sędziego, który nie dopuścił go do jednego z meczów. Szybko znalazł nowe wyzwanie, stając się jednym z głównych motorów napędowych ligi amp futbolu, a następnie też reprezentacji Polski. Był luty 2015 r., gdy Krystian pojawił się na pierwszych zajęciach „Husarii” Kraków, która w trzech kolejnych sezonach zdobywała mistrzostwo Amp Futbol Ekstraklasy. Od razu wszystkich zachwycił. Nie minęło wiele czasu, a był czołowym strzelcem i asystentem w lidze. Kiedy w 2019 r. reprezentacja Polski pierwszy raz w historii wygrała odbywający się w Warszawie prestiżowy turniej Amp Futbol Cup, Krystian został królem strzelców, wybrano go też najlepszym zawodnikiem imprezy. W 2019 r. wybrano go najlepszym młodym zawodnikiem rozgrywek, a w 2020 r. jako zawodnik „Wisły” Kraków („Husaria” stała się jej sekcją) został królem strzelców i najlepszym zawodnikiem. Oprócz gry w amp futbol pięknie godzi rozwój sportowy z życiem osobistym, studiuje architekturę po angielsku, rysuje.
Galeria zdjęć: