Małopolska

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Lichenia

Region Małopolski NSZZ „Solidarność” brał udział w zakończonej  w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (16.04) XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Maryjo, Uproś Nam Wiarę Głęboką”.

65. pielgrzymów z Małopolskiej „Solidarności” brało udział w niezwykłym wydarzeniu w Sanktuarium Licheńskim. W pierwszym dniu, w  sobotę najpierw odwiedziliśmy przepiękne Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich . Następnie o godz. 19:00 odbyła się Droga Krzyżowa z udziałem licznie zgromadzonej „Solidarności” z całej Polski. Nabożeństwu, które w sobotni wieczór zgromadziło tłumy pielgrzymów przewodniczył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Nasz Region prowadził rozważania  (czytania) stacje : III- Pijaństwo i VI Pogoń za sensacją.

Głównym wydarzeniem drugiego dnia pielgrzymki była  uroczysta Msza Święta sprawowana w bazylice pod przewodnictwem bpa. Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej. Msza Św. rozpoczęła się o godzinie 12.00 od wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ „Solidarność”.

Powinniśmy iść z Duchem Świętym, a nie bezkrytycznie podążać za duchem czasów. Wtedy na pewno nie zbłądzimy – mówił witając pielgrzymów zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” – Tadeusz Majchrowicz. 

Jezus pragnie być w centrum i swoim blaskiem oświetlać mroki życia. (…) Pokój przekazany przez Jezusa nie jest jednak tylko zwykłym pozdrowieniem. Jest najcenniejszym darem, którego świat dać nam nie może – mówił w homilii biskup Krzysztof Wętkowski. Zaznaczył, że opieramy naszą wiarę na świadectwie Apostołów oraz, że przez swoją wiarę możemy ciągle oglądać i kontemplować oblicze Jezusa, a przez przyjmowanie sakramentów, możemy doświadczać jego obecności. 

Dzisiaj, gdy do Lichenia już po raz XXII pielgrzymuje Solidarność, możemy także odnaleźć się w grupie uczniów zamkniętych. Na to nasze dzisiejsze zamknięcie może wpływać niepewność jutra. Przez czas pandemii, przez czas wojny za naszą granicą, wreszcie przez bardzo szybkie zmiany postępujące w świecie. Dzisiaj, gdy mija ponad 40 lat od narodzenia się milionowego ruchu Solidarności, myślę, że w ciągu tych lat bardzo wielu spośród was zadawało sobie pytanie, czy tak to wszystko miało wyglądać, czy rzeczywiście o to nam chodziło, czy nie jesteśmy jeszcze w drodze do tej autentycznej wolności, o którą wówczas Solidarność walczyła. Oczywiście, dostrzegamy wiele dobra. Ale czy możemy uznać, że wszystko dokonało się tak, jak pragnęliśmy? Czy nie jest tak, że wielu oddanych, szczerych ludzi Solidarności zostało zepchniętych na margines życia. (…) W wielu sprawach życia społecznego nie jest lepiej, a być może jest nawet gorzej ? – pytał biskup Krzysztof Wętkowski.

Serdecznie podziękowania dla wszystkich uczestników Pielgrzymki , za wyjątkowe skupienie w modlitwie podczas wszystkich uroczystości w Licheniu.

Leszek Jankowski

« z 8 »
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.