X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
5 listopada odbyły się X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Po przemarszu uczestników uroczystości z portretami zamordowanych żołnierzy, wokół Rynku Głównego, w Bazylice Mariackiej, odbyły się wypominki za dusze poległych, pomordowanych i zmarłych.
Wśród wymienionych znalazły się też nazwiska nieżyjących, zmarłych działaczy NSZZ „Solidarność”, jak Jacek Smagowicz, Wojciech Grzeszek, czy Lucyna Fotomajczyk. Dalszą częścią uroczystości była msza święta zaduszna, koncelebrowana przez ks. dr inf. Dariusza Rasia i kapłanów związanych ze środowiskami niepodległościowymi. Homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz z KUL, który w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na rolę Niezłomnych w umacnianiu polskiej świadomości narodowej. – Gdyby nie oni, sowietyzacja Polski wyglądałaby zupełnie inaczej – mówił ks. Profesor.
O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał krakowski chór męski „Hasło”.
Następnie uroczystości przeniosły się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w Auli Jana Pawła II odbyła się prezentacja albumu „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” autorstwa Romualda Rzeszutka oraz pokaz filmów dokumentalnych: „Pan major Łupaszka” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Jastrząb żołnierz Łupaszki” Dariusza Walusiaka.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny „Co dalej z Żołnierzami Wyklętymi. Ideały i duch?”. Temat ważny szczególnie dlatego, że były to pierwsze Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych, na które nie przybył już żaden kombatant walk o wolną Polskę. Przybyli natomiast ich najbliżsi.
Organizatorami X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Oddział IPN w Krakowie, Fundacja „Szwadrony Kultury” – Beata Walusiak, DAW Production – Dariusz Walusiak.
Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący, Tomasz Zaborowski.