Małopolska

Włącz się w akcję „Solidarności” w obronie związkowców na Białorusi!

Koleżanki i Koledzy!

Dlaczego wysyłamy pocztówki?

Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. presja na związkowców ograniczała się do wyrzucania z pracy, czy 15-dniowych aresztów.

Reakcją społeczeństwa na sfałszowane wybory prezydenckie były liczne demonstracje w całym kraju, a także strajki w dużych przedsiębiorstwach państwowych. Przy tym najdłuższe i najskuteczniejsze strajki miały miejsce w przedsiębiorstwach, w których mimo presji i gróźb istniały niezależne związki zawodowe.

Po tych wydarzeniach nasilił się strach Łukaszenki przed protestami, a osoby niezgadzające się z reżimem były częściej więzione. Wśród aresztowanych zaraz po wyborach znalazło się około 10 związkowców. To właśnie strajki robotników są tym, co odróżnia protest 2022 r. od reakcji społecznej na wszystkie poprzednie (także fałszowane) wybory.

Na początku 2021 r. wyraźnie wzrosła presja na związki zawodowe. Pracownicy związkowi zaczęli wykrywać podsłuchy i kamery video w swoich biurach. W siedzibach związków zawodowych zaczęły się przeszukania i rewizje pod byle pretekstami. Konfiskowano sprzęt i demolowano wyposażenie biur. Przy okazji w kanapie biura związku radiowo – elektronicznego REP, służby Łukaszenki „znalazły” (wcześniej podłożony) nabój i na tej podstawie wszczęły sprawę karną.

We wrześniu 2021 r. zatrzymano kilkadziesiąt osób podejrzanych o zaangażowanie w organizację „Raboczy Ruch”, która pomaga represjonowanym robotnikom i przygotowuje ogólnokrajowy strajk z żądaniem demokratycznych zmian na Białorusi. Ta podziemna organizacja pracownicza została uznana przez białoruską służbę bezpieczeństwa KGB za „formację ekstremistyczną”, a dziesięć z zatrzymanych osób jest obecnie sądzonych za „zdradę Państwa” i „tworzenie formacji ekstremistycznej”.

Wiosną 2022 r. aresztowano kolejnych kilkudziesięciu liderów i działaczy Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP), uznawanej na forum międzynarodowym organizacji zrzeszającej wszystkie niezależne związki zawodowe w Białorusi. Latem 2022 r. decyzją Sądu Najwyższego BKDP został zlikwidowany.

Mamy już 2023 r. a liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest 30 związkowców, którzy są uwięzieni i odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.

Szczególnie niepokojący jest stan zdrowia starszych związkowców, którzy celowo nie otrzymują na czas leków i właściwego leczenia.

Członkowie NSZZ „Solidarność” znają te metody z historii, którą Związek przeszedł w latach ’80 XX wieku, gdy za przeciwnika miał totalitarny ustrój radziecki. Reżim Łukaszenki stanowi zbrodniczą kontynuację tego antyludzkiego systemu.

Dlatego białoruscy związkowcy potrzebują naszej solidarności!

Koleżanki i Koledzy!

Na pocztówce, którą otrzymujecie widnieje zdjęcie związkowca uwięzionego przez reżim Łukaszenki. Symbolizuje ono wszystkich niezależnych działaczy związkowych przebywających w białoruskich tiurmach. NSZZ „Solidarność” chce pokazać, że nie są oni samotni w swojej heroicznej walce z dyktaturą brutalnie tłumiącą prawa pracownicze.

Co należy zrobić?

Wypełnij pocztówkę treścią jaką uważasz za słuszną.

Krzepiące dla uwięzionych związkowców będą na pewno słowa wsparcia, otuchy, modlitwy za nich. Możesz napisać słowa wsparcia dla niezależnych związków zawodowych na Białorusi.

Może to być okazja do wyrażenia tego co myślisz o Łukaszence i jego zbrodniczym reżimie. Sam zdecyduj, czy podpiszesz swoją kartkę imieniem i nazwiskiem czy też nie. Preferujemy kartki podpisane.

Nastepnie zachęcamy do zrobienia zdjęcia tyłu kartki (tam gdzie samodzielnie wpisałeś treść) i wysłanie jej zdjęcia na adres e-mail: bialorus@solidarnosc.org.pl  Wysyłając zdjęcie kartki na ten adres wyrażasz zgodę na jej wykorzystanie w mediach społecznościowych NSZZ „Solidarność”. W tytule wiadomości wskaż z jakiego Regionu NSZZ „Solidarność” jesteś.

Fotografie wykorzystamy do wywierania presji medialnej na rząd Białorusi.

Sama kartkę pocztową wyślij na adres Ambasady Białorusi w Polsce:

Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej

Ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa, Polska

Więcej informacj na: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/22143-bialoruscy-zwiazkowcy-potrzebuja-naszej-solidarnosci

Powiedz ludziom w kolejce na poczcie dlaczego wysyłasz tę kartkę.

Zachęcajcie także inne osoby do dołączenia do tej akcji, informując o jej celu.

Jeżeli w jakimś Regionie/Sekretariacie/Sekcji/ Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” skończyły się kartki, a są wciąż osoby chętne do ich wysłania, prosimy o zgłoszenie tego do Barbary Surdykowskiej (b.surdykowska@solidarnosc.org.pl ).

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.