Szkolenie „Rozwój Związku” w Krynicy

W ramach cyklu szkoleń z Rozwoju Związku w Regionie Małopolskim odbyło się, czwarte w tej kadencji, szkolenie wyjazdowe w Krynicy-Zdroju w dniach 19 i 20 stycznia 2023 r.

Po przerwie związanej ze zmianą dzierżawcy ośrodka „Salamandra” w Krynicy-Zdroju mogliśmy znów gościć naszych członków  w Willi „Salamandra” i przeprowadzić szkolenie wyjazdowe.  Tym razem uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele  z następujących organizacji związkowych: Kuźnia Glinik Gorlice, PAS SP w Chrzanowie, Seppeler Ocynkownia Śląsk, Wodociągi Nowy Targ, Szpital Powiatowy w Chrzanowie oraz Hutchinson Poland Dębica.

Celem szkolenia było uświadomienie związkowcom jak ważna i skuteczna jest liczebność oraz świadomość członków  organizacji związkowej w zaspokajaniu lepszych warunków pracy i życia. Aktywnie zaangażowani w rozwiązywanie problemów członkowie powinni być świadomi, że od nich zależy powodzenie w negocjacjach oraz osiągnięcie najwyższych możliwych płac i najlepszych warunków pracy. Kluczem do sukcesu Związku jest stałe organizowanie pracowników wokół wciąż pojawiających się zadań i problemów.

Zaangażowanie członków Związku,  zarówno w jego działania  jak i podejmowanie wspólnych decyzji,  jest równie ważne jak dzielenie się odpowiedzialnością przy formułowaniu celów i ich realizacji. Pracodawca jest skłonny do partnerskich negocjacji ze Związkiem, gdy widzi, że w jego szeregach jest spora grupa pracowników (siła) identyfikująca się z wypracowanymi wspólnie postulatami.

Na szkoleniu uczestnicy poznawali metody pozyskiwania nowych członków  oraz plany działania (opracowywanie strategii rozwoju związku) na najbliższe  miesiące. Chęć spotkania się przy jednym stole , wymienienia  swoich doświadczeń i pomysłów, planów w swojej pracy związkowej, dała uczestnikom dużo motywacji i zachęciła do dalszej owocnej pracy w „Solidarności”.

Dziękuję wszystkim za wspaniałe podejście do tego tematu szkolenia i podjęcie wspólnej troski i zaangażowania o lepsze jutro dla nas wszystkich!

Tekst i zdjęcie – Leszek Jankowski