Małopolska

Święto Niepodległości. Bochnia- Brzesko

W Bochni odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta  z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Bazylice św. Mikołaja. Po jej zakończeniu delegacja NSZZ „Solidarność” oddział nr 4 w Bochni, z kierownikiem Agnieszką Morawiec na czele, złożyła kwiaty pod tablicą: „Bochnia swoim Bohaterom” na fasadzie Muzeum im. prof. Stanisława Fischera. Odbył się Apel Pamięci, wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

W Brzesku w 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości została odprawiona msza św. w kościele PW. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła Po nabożeństwie delegacja  KZ NSZZ „Solidarność” złożyła kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Mural Józefa Piłsudskiego

Na Osiedlu Niepodległości został odsłonięty  piękny mural przedstawiający Józefa Piłsudskiego, Jego powstanie to inicjatywa Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci, któremu przewodniczy Grzegorz Pałkowski.

Uroczyste odsłonięcie muralu poprzedził IV Rajd Niepodległości, który wyruszył z centrum miasta na osiedle Niepodległości. W uroczystości wziął udział Tomasz Jamróz-Piłsudski, prawnuk Adama Piłsudskiego brata marszałka. Oficer w rezerwie WP, historyk dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich.

W godzinach popołudniowych przy udziale mieszkańców odbyło się w Muzeum im. prof. St. Fischera – Wspólne Bochnian Śpiewanie – „Na niepodległościową nutę”

M.Brzostowska

Zdjęcia: J.Smoliński, W.Salamon

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.