Spotkanie ze związkowcami w Limanowej

12 kwietnia odbyło się spotkanie przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Adama Lacha z przedstawicielami organizacji zakładowych z Limanowej i okolic.

Przewodniczący komisji zakładowych mówili o podejmowanych negocjacjach płacowych, które jeśli nawet kończą się akceptacją podwyżek płac przez pracodawców, to nie rekompensują one skali inflacji w kraju. Do tego dochodzą kłopoty ze zróżnicowaniem płac na tych samych stanowiskach, jak pielęgniarek z wykształceniem średnim i wykształceniem wyższym w Szpitalu Powiatowym, czy ludzi młodych i z dwudziestoletnim stażem w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych i Mieszkaniowych. Pytano też o dalsze losy ustawy o emeryturach stażowych i programy benefitów członkowskich, np. zniżek przy wynajmie lokali wypoczynkowych w czasie wyjazdów urlopowych.

Przewodniczący Zarządu Regionu w swej wypowiedzi skupił się przede wszystkim na pomocy Związku wojennym uchodźcom z Ukrainy, podkreślając oddanie przez Komisję Krajową, na potrzeby matek z dziećmi ośrodków wypoczynkowych w Spale i Jarnołtówku oraz przekazanie miliona złotych pomocy finansowej. – Jeśli idzie o pomoc naszego Regionu, to przekazaliśmy dary dla uciekinierów zakwaterowanych w jednym z naszych ośrodków, wyasygnowaliśmy 100 tys. złotych na pomoc dla nich oraz utworzyliśmy fundusz pomocy, na który cały czas można wpłacać dobrowolne datki – wyliczał Adam Lach.

Poza tym poinformował o modernizacji systemu informatycznego związanego z obsługą komisji zakładowych, sytemu informacji i promocji wizualnej oraz coraz to nowych benefitach dla członków Związku, jak wstęp na Termy w Szaflarach, karty paliwowe, a ostatnio wstęp do Energylandii i w przyszłości do Kopalni Soli w Wieliczce. Zaprosił też wszystkich członków Związku na majówkę, która odbędzie się w ostatni weekend maja.

Przewodniczący Regionu odwiedził też miejscowy cmentarz, gdzie złożył kwiaty na grobach działaczy „Solidarności”, Grażyny Mizgały i Jana Sułkowskiego.