Małopolska

„Śnijcie o tej wspólnocie, którą nazywamy Polską”

30 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierzy podziemia niepodległościowego: Eugeniusza Gałata „Wiktora”, Władysława Migdała „Ordona” i Leona Zagaty „Złoma”, których prochy zostały odnalezione i zidentyfikowane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości, która odbywała się z pełnym ceremoniałem wojskowym, wzięli udział przedstawiciele Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – sekretarz Zarządu Bronisława Czarska-Marchelewicz złożyła kwiaty na grobach zamordowanych, a poczet sztandarowy „Solidarności” oddał im hołd.

Pogrzeb niezłomnych bohaterów powojennej Polski rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, przy ulicy Rakowickiej. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicą Rakowicką na miejsce wiecznego spoczynku w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych.

Doczesne szczątki Eugeniusza Gałata, Władysława Migdała i Leona Zagata znalezione zostały podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej prowadzonych na cmentarzu Rakowickim w 2019 r.

Oddanie należytej godności i czci wszystkim, którzy mimo grożących represji nie wahali się walczyć o niepodległość Polski, jest naszą powinnością. Za swoje oddanie i wierność Ojczyźnie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Dzisiaj mówimy z całą stanowczością: cześć i chwała Bohaterom! Pamięć o Waszym poświęceniu nigdy nie zaginie

– podkreślił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który wręczył rodzinom zamordowanych żołnierzy przyznane przez prezydenta państwa Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. – Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości uhonorowano Eugeniusza Gałata, Krzyżami Orderu Krzyża Niepodległości Władysława Migdała i Leona Zagatę.

W kulturze europejskiej obowiązuje od stuleci pogląd, że sposób życia ma wpływ na to, co oczekuje nas po śmierci – mówił żegnający zmarłych kapłan. – I właśnie los tych żołnierzy skazanych przed ponad pół wiekiem nie tylko na śmierć, ale też na zapomnienie, za to, że odważyli się walczyć z nieludzkim systemem i przywróconych pamięci, nie tylko najbliższych, udowadnia, że warto żyć według tej zasady. Ten dzisiejszy akt pochówku po latach jest jak realizacja ewangelicznej zapowiedzi zmartwychwstania. Tym razem zmartwychwstania z bezimiennych dołów śmierci. Spoczywajcie w przypisanych sobie nareszcie mogiłach i śnijcie swój sen o wolnej ojczyźnie o którą walczyliście i oddaliście życie. Śnijcie o tej wspólnocie, którą nazywamy Polską.

Uroczystości pogrzebowe przygotowane zostały przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, a udział w nich wzięli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież z klas mundurowych.

Udział w pogrzebie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” wynikała z uznania naszego Związku za kontynuatora tradycji niepodległościowych Armii Krajowej i innych wojskowych organizacji poakowskich.

Galeria zdjęć:

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.