Robocze spotkanie z czeskimi hutnikami
W dniu 29 listopada br. odbyła się robocza wizyta przedstawicieli Krajowej Sekcji Hutnictwa „Solidarności” w czeskiej hucie żelaza i stali – Trinecke Żelezarny w Trzyńcu.
Wśród przedstawicieli „Solidarności” było 5 osób, 3 osoby z ArcelorMittal z Krakowa oraz 2 osoby z Baildon z Katowic, w tym Przewodniczący KSH Andrzej Karol.
Delegacja „Solidarności” zwiedziła czeską hutę, oglądając takie wydziały jak : Wielkie Piece, Stalownię Konwertorową, Ciągłe Odlewanie Stali (COS) na którym jest kilka nitek, m.in. kwadratowy i okrągły, zwiedzono również walcownię grubą oraz długą na której produkowane są szyny aż w 17 rodzajach, także specjalne na rynek USA i Kanady.
W hucie „matce” zatrudnionych jest ok. 8 tyś pracowników oraz ok. 3 tyś w spółkach „córkach”, łącznie ponad 11 tyś osób. W hucie pracują dwa wielkie piece które łącznie produkują ok. 2,2 mln ton surowego żelaza. Huta powstała ok. 180 lat temu.
Huta znajduje się w samym centrum miasta Trinec w którym mieszka ok. 55 tyś mieszkańców …i nikomu nic nie przeszkadza bo wiedzą, że huta daje im miejsca pracy.
Po zwiedzeniu huty i zjedzeniu obiadu w stołówce zakładowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych z huty Trinecke Żelezarny skupionych w OS KOVO (Odborovy Svaz – Związek Zawodowy) KOVO – Metalowców. W spotkaniu udział wziął przewodniczący zakładowy oraz 5 przewodniczących z największych oddziałów huty.
Wymieniono informację nt. systemu płac, wysokości zarobków (płace są podobne jak w Polsce, ale ceny w sklepach podstawowych artykułów i paliwa są wyższe niż w naszym kraju).
Rozmawiano również o rozwiązaniach socjalnych u nich i u nas, a także szeroko o systemie emerytalnym i rentowym. W czeskich hutach nie ma wcześniejszych emerytur, tak jak u nas, dla osób pracujących w ciężkich warunkach, np. na stalowni czy wielkich piecach. Emerytury są jednakowe dla mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat, a w niedługim czasie Czesi mają zmienić ustawę zgodnie z która na emeryturę będzie się odchodziło w wieku 68 lat, kobiety i mężczyźni.
Wymieniono także informację o związkach zawodowych i systemie wyborczym w obu krajach.
Andrzej Gębara