Małopolska

Rekordowa zbiórka krwi w w Kopalni Soli „Wieliczka”

Krew ratuje zdrowie i życie, ale nie można jej ani wyprodukować, ani kupić. Można jednak podarować. Grudniowa odsłona akcji „Podaruj krew, podaruj życie” w Kopalni Soli „Wieliczka” przyniosła aż 62 l 100 ml. Krwią podzieliło się 139 osób. Krwiodawcy spotkali się 7 grudnia pod ziemią, w malowniczej komorze Jana Haluszki.

Krew jest darem bezcennym, na miarę ludzkiego życia oraz zdrowia. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie można na bieżąco śledzić, które grupy są najpilniej potrzebne. 0, A, B, AB, Rh+, Rh- … niezależnie od aktualnych zapasów, każdą warto oddać, bo każda oznacza dla kogoś ratunek.

Czwartkowa zbiórka w Kopalni Soli „Wieliczka” zgromadziła tłum chętnych. Krwiodawcom nie przeszkodził śnieg, nie zniechęcił ich mróz, ani tym bardziej długa kolejka do pobrania. Oczekiwanie umilał im Święty Mikołaj, który pojawił się 135 m pod ziemią ze słodkimi niespodziankami.

Oddawanie krwi nie sprawia bólu i jest w pełni bezpieczne. Zawsze odbywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu oraz pod czujnym okiem personelu medycznego. Nie inaczej było 7 grudnia w komorze Jana Haluszki. Przeszło 62 litry to rekordowy wynik!

Krwią hojnie dzielili się m.in. mieszkańcy powiatu wielickiego, służby mundurowe oraz górnicy. Stawiły się osoby, które oddają krew regularnie, a także ci, którzy zrobili to pierwszy raz. Debiutanci zgodnie przyznawali, że nie ma czego się bać, a ubytku 450 ml nie czuć ani trochę. Każdy dawca otrzymał posiłek regeneracyjny, a w upominku od kopalni bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Akcja pod hasłem „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” nieprzerwanie od roku 2016 – zawsze w lipcu i w grudniu. W sumie przyniosła już ponad 860 litrów bezcennego płynu. Organizatorem akcji honorowego krwiodawstwa jest MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Współorganizatorami – Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zbiórkę wspiera działający przy kopalni Klub HDK.

Informacje: https://www.kopalniawieliczka.eu/rekordowa-zbiorka-krwi/ oraz Dział Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej Kopalni Soli „Wieliczka”

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.