Małopolska

Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa

19 lutego w siedzibie firmy ArcelorMittal Poland SA w Dąbrowie Górniczej odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”. W zebraniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich zakładów hutniczych w kraju.

W trakcie spotkania omówiono sytuację w hutnictwie kładąc szczególny nacisk na przypadki ograniczania produkcji i redukcji zatrudnienia. Podkreślano, że jest to związane z wdrażaniem kolejnych elementów drapieżnego tzw. „Zielonego Ładu”. W trakcie spotkania przedstawiono również stan negocjacji płacowych.  

W zebraniu uczestniczył także prezes Zarządu ArcelorMittal oraz dyrektorzy HR, Dialogu Społecznego, BHP, Country Menager i inni członkowie kierownictwa Firmy.

Prezes Zarządu przypomniał że ArcelorMittal Poland SA w Polsce funkcjonuje od 20 lat, tj. od roku 2004, gdy zakupiła pakiet udziałów od PHS (Polskich Hut Stali). Przedstawił przykłady dobrego dialogu ze związkami zawodowymi i przypomniał lokalizacje, w których zakłady hutnicze w Polsce należą do koncernu, jak: dawna Huta Sendzimira w Krakowie, dawna Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Zdzieszowice w Zdzieszowicach, Huta Cedler w Sosnowcu, Huta Kościuszko w Chorzowie, Huta Królewska w Chorzowie i Huta Florian w Świętochłowicach. Do koncernu należy również dawna Huta Warszawa ale do spółki bez przydomku „Poland”.

Gościem obrad Rady Krajowej Sekcji był również przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego, Tomasz Zaborowski.

Po zakończeniu posiedzenia Rady, Zarząd firmy umożliwił wszystkim zwiedzanie walcowni w hucie stali w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy zapoznali się z produkcją stali walcowanej i technologią walcowania elementów długich. Uczestnicy odwiedzili też skład produkcji gotowej i zapoznali się z produkcją tzw. długiej szyny, która ma długość aż 120 m i jest bardzo poszukiwanym produktem na rynku. W Europie są  tylko dwa zakłady produkujące takie szyny. Drugi taki zakład jest w Hiszpani. Długa szyna służy do układania torowisk dla pociągów tzw. dużej prędkości.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem ufundowanym przez NSZZ „Solidarność” Huty Katowice (AMP D. Górnicza).

                                                                                                              Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.