Małopolska

Polacy z genem Solidarności

8 maja odbyła się w Krakowie tradycyjna uroczystość ku czci patrona Polski, Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, połączona z uroczystą procesją z Wawelu na Skałkę. Mszy Św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Jak co roku, w uroczystościach uczestniczyła delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Kilka tysięcy wiernych, w tym przedstawiciele krakowskich uczelni, cechów oraz stowarzyszeń i bractw katolickich, po przejściu krakowskimi ulicami uczestniczyło w uroczystościach przed klasztorem o.o. Paulinów na Skałce. Na początku liturgii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Biskup Stanisław Szczepanowski do historii naszej Ojczyzny przeszedł jako niezłomny obrońca moralnego ładu, budowanego na Ewangelii, z zawartymi w niej przykazaniami miłości Boga i miłości bliźniego, a równocześnie jako symbol odrodzonej i zjednoczonej po rozbiciu dzielnicowym Polski. Metropolita krakowski podkreślił, że 943 lata po męczeńskiej śmierci św. Stanisława moralny sprzeciw budzi „okrucieństwo, przemoc i terror” wojsk rosyjskich wobec bezbronnej cywilnej ludności Ukrainy. Podkreślił, że w obliczu zupełnie nowych wyzwań dziejowych potrzebne jest wsparcie i opieka głównych patronów ojczyzny – św. Wojciecha, św. Stanisława Biskupa i św. Andrzeja Boboli. Zachęcał do modlitwy o łaskę możliwie szybkiego i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy, o ciągłą gotowość naszych serc, by nieprzerwanie nieść pomoc i wsparcie naszym siostrom i braciom Ukraińcom, o życie w prawdzie i o dążenie do autentycznej jedności ze strony wszystkich Polaków dla dobra naszej Ojczyzny.

Temat ten kontynuował w wygłoszonej homilii Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, który inspirował, by zapoznawać się z biografiami świętych czy to w postaci opracowań książkowych, obrazów, czy filmów. – Niech w nas będzie pragnienie ich naśladowania, pragnienie świętości – apelował arcybiskup twierdząc, że nasz naród przyjmując miliony uchodźców z Ukrainy wykazał się ogromną solidarnością z napadniętym narodem ukraińskim. – Ta gościna udowodniła, że większość Polaków ma solidarność zapisaną w naszym DNA – twierdził arcybiskup Pawłowski. Zwrócił jednak uwagę, że nie dotyczy to wszystkich. – Nie możemy się godzić na to, by w imię jakichś niejasnych interesów politycznych, Polska, nasza Ojczyzna była poniżana! Żeby byli tacy polscy politycy, którzy drwią z biednych, którzy domagają kar finansowych dla naszego kraju, którzy cieszą się, gdy blokowane są środki wsparcia zwłaszcza w tych trudnych miesiącach, którzy wyznają zasadę „im gorzej, tym lepiej”! To nie są ludzie solidarni!

Mamy bogatą historię i powinniśmy być z niej dumni, a nie twierdzić, jak niektórzy, że mamy brać przykład z enigmatycznie rozumianej Europy – mówił wysłannik Watykanu. – Chciałoby się powiedzieć tym, którzy drwią z Polski i Polaków, biblijnym cytatem „zdejmij buty, bo ziemia na której stoisz jest święta!” – Święta, krwią przez Polaków przelaną.

W uroczystościach na Skałce wzięli udział: nuncjusz apostolski w Polsce – abp Salvatore Pennacchio, a także przedstawiciele Episkopatu Polski – wśród nich m.in. abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski czy Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.