Obchody Święta Niepodległości w naszych Oddziałach- Bochnia-Brzesko
Bochnia-Brzesko
Dnia 11 listopada 2022, jak co roku, czynnie braliśmy udział w obchodach Święta Niepodległości, które zostały rozpoczęte – podobnie jak w innych miastach naszego kraju – uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na placu gen. Okulickiego w Bochni.
W Bochni, w Bazylice pw. św. Mikołaja została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z inicjatywy starosty powiatu bocheńskiego Adama Korty i burmistrza miasta Bochni Stefana Kolawińskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-20” przy
ul. Orackiej. Pod pominikiem wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odbył się Apel Poległych, a delegacje urzędów, instytucji, delegacja NSZZ „Solidarność”, szkół i organizacji złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów. NSZZ „Solidarność” były licznie reprezentowane przez członków oraz działaczy.
Delegacja NSZZ „Solidarność” z Oddziału Nr 4, zarówno z Bochni jak i z Brzeska, była reprezentowana m.in. przez Kierownik Biura Agnieszkę Morawiec.
Mieszkańcy powiatu brzeskiego i miasta Brzeska, przedstawiciele samorządowców, służb mundurowych, instytucji państwowych, członkowie KZ NSZZ „Solidarność” z zakładów pracy wraz z rodzinami, Święto Niepodległości zainaugurowali przy lokalnym magistracie, gdzie odbyło się uroczyste wciągniecie flagi. Następnie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie uczestniczące delegacje złożyły kwiaty. Następnie burmistrz miasta Brzeska, Tomasz Latocha, wygłosił okolicznościowe przemówienie, podziękował licznie zebranym delegacjom oraz zaprosił do dalszych uroczystości towarzyszących Dniu Niepodległości.
Oświęcim
WIELKIE ŚWIĘTOWANIE
W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, w Oświęcimiu, podobnie jak w całym kraju, odbyły się uroczystości z udziałem władz miasta, powiatu, służb mundurowych, organizacji rządowych i pozarządowych wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami. Święto Niepodległości obfitowało w wiele patriotycznych wydarzeń oficjalnych jak i imprez im towarzyszących. Obchody rozpoczęto złożeniem przez gospodarzy Oświęcimia kwiatów pod Ścianą Śmierci w byłym KL Auschwitz. Następnie odprawiono uroczystą mszę św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz paradę patriotyczną z udziałem oświęcimian, którzy przeszli ulicami Starego Miasta aż do placu Kościuszki. Tam odśpiewano hymn, wysłuchano okolicznościowych słów Prezydenta miasta Janusza Chwieruta , a liczne delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, w tym m.in. reprezentacja MOZ NSZZ „Solidarność” Synthos S.A. i Spółek oraz Podregionu Małopolskiego na czele z ich przewodniczącym Markiem Pikułą. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, orkiestra wojskowa oraz symbole związane ze świętem – ogromna biało – czerwona flaga rozpostarta przez oświęcimian, chorągiewki, balony, wstęgi i kotyliony w narodowych barwach.
Wielkie świętowanie trwało w Oświęcimiu kilka dni i miało różne formy: śpiewanie, zwiedzanie, bieganie, oglądanie filmów , broni, umundurowania, pojazdów i maszyn historycznych, a wszystko po to by mieszkańcy mogli lepiej odczuć atmosferę tamtych niezwykłych czasów sprzed ponad 100 lat…..