Obchody rocznicy 13 grudnia w Gorlicach
13 XII przypada 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w komunistycznej Polsce. Z tej okazji 11 grudnia 2022 r. w Gorlicach obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego, w 41 rocznicę jego wprowadzenia w Polsce.
Mszę świętą celebrował i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Stanisław Ruszel, który przypomniał krótki rys historyczny wydarzeń z grudnia 1981 roku. – Stan wojenny w Polsce wprowadzono w mroźną, śnieżną noc z soboty 12 na niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Rada Państwa na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którą kierował I sekretarz PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wprowadziła na terenie całego kraju stan wojenny. Władze komunistyczne uznały, że należy rozprawić się z niezależnymi związkami zawodowymi. W nocy rozpoczęły się aresztowania działaczy i umieszczanie ich w obozach odosobnienia. Wielu ludzi wyrzucono z pracy i skazano na więzienie, wydalono z kraju bez prawa powrotu. Wprowadzono godzinę milicyjną oraz zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, oficjalnie wprowadzono podsłuch rozmów telefonicznych. W wielu zakładach wybuchły protesty i strajki okupacyjne. W czasie tłumienia strajku w kopalni „Wujek” od ran postrzałowych zmarło 9 górników. Podczas stanu wojennego życie stracili ludzie, którzy byli brutalnie torturowani w czasie przesłuchiwań, a inni ginęli także w niewyjaśnionych okolicznościach.
Proboszcz Stanisław Ruszel wspominał również w kazaniu zamordowanych księży: Jerzego Popiełuszkę, Stefana Niedzielaka, Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca. Ich wszystkich łączyło to, że byli duchownymi i zostali zamordowani, a ich sprawców nie wykryto. Do dziś żyją świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń, a my jako współczesne i następne pokolenie mamy obowiązek wspominać i nie wymazywać z pamięci tamtych trudnych chwil dla narodu polskiego.
Mszę Świętą uświetnił występ scholi parafialnej.
W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział samorządowcy, osoby internowane, członkowie Związku oraz sztandary: KM NSZZ „Solidarność” Glinik, Międzyszkolnej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania, Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Miasta Gorlice, Starostwa Powiatowego oraz gorlickich szkół.
Po zakończonej mszy św. przemówienie wygłosił Krzysztof Kotowicz, który przypomniał te tragiczne wydarzenia na ziemi gorlickiej, wspominał osoby internowane i aresztowane w tamtych czasach.
Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Plac Kościelny, gdzie pod pomnikiem Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów.