Małopolska

Obchody 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gorlicach

W Gorlicach 28 sierpnia świętowaliśmy kolejną rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak co roku członkowie i sympatycy „Solidarności”, osoby internowane oraz przedstawiciele samorządów wzięli udział w uroczystej mszy św. w Bazylice Mniejszej, która została odprawiona w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” .

Mszę Święta w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach odprawił ks. dziekan Stanisław Ruszel, który również wygłosił okolicznościowe kazanie. W homilii przypomniał historię powstania Solidarności, walkę robotników o wolność i krzyż. Przypomniał o tym, że wszystkie strajki w tamtych czasach były poprzedzone modlitwą a przed bramą zakładu ustawiano ołtarz i krzyż. Strajkujący wiedzieli, że bez Boga i krzyża nie uzyskają wolności, że wiara i krzyż są nierozłączne. Zaapelował również, aby młodemu pokoleniu przekazywać tę prawdziwą historię, aby pamiętać o tych, którzy stracili życie w walce o wolność. Odwołał się także do szeregowych członków Związku, którzy wywalczyli dla nas tę wolność, jednak dzisiaj otrzymują najniższe emerytury. Na koniec przypomniał o obowiązkach katolika i chrześcijanina, o modlitwie i praktyce katolickiej.

Po mszy świętej uczestnicy z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II na Placu Kościelnym, gdzie delegacje Solidarności, władz miasta, powiatu i sejmiku samorządowego złożyły wiązanki kwiatów.

Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Krzysztof Kotowicz, który w swym przemówieniu przypomniał o ważnych zagadnieniach, które dzięki zaangażowaniu „Solidarności” udało się wprowadzić w ostanich latach, m.in.: przywrócenie wieku emerytalnego, wolne niedziele od handlu oraz likwidacja umów śmieciowych. Podziękował również za pozytywną współpracę z Kościołem, władzami miasta i powiatu.

Spotkanie zakończył ksiądz dziekan modlitwą i błogosławieństwem zebranych.

wg. Joanna Brach

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.