Małopolska

Niezwykła lekcja historii

Na zaproszenie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie odpowiedzieli dawni opozycjoniści, działacze tarnowskiej „Solidarności”, którzy wzięli udział w lekcji historii w klasie ósmej. Nasi goście to pan Antoni Lis, pan Ryszard Strach oraz pan Janusz Sikorski.

Jednym z celów tego rodzaju zajęć jest popularyzowanie wiedzy historycznej wśród młodzieży oraz upowszechnienie ideałów i wartości „Solidarności”. Bezpośrednie relacje uczestników wydarzeń z lat osiemdziesiątych zostały wzbogacone licznymi materiałami źródłowymi w postaci prasy solidarnościowej, ulotek i plakatów oraz osobistych pamiątek.

Młodzież mogła uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań np. jakie były początki „Solidarności”? Jakie były przyczyny powstania Związku? Kto był założycielem „Solidarności” w Tarnowie? Na czym polegały działania w czasie stanu wojennego? Jak wyglądał czas internowania? Najaktywniejsi uczniowie za swoje zaangażowanie i dociekliwość otrzymali z rąk zaproszonych gości drobne upominki.

Możliwość rozmowy i bezpośredniego kontaktu ze świadkami historii, która rozgrywała się na ich oczach, to ważne wydarzenie, które wspomaga proces edukacyjny młodego pokolenia.

~ Jolanta Żurowska

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.