Niezwykła lekcja historii w tarnowskiej delegaturze

W siedzibie tarnowskiej delegatury miała miejsce niezwykła lekcja historii, której tematem była działalność największego ruch społecznego w latach 80. – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Uczniowie kl. 8b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie wraz z wychowawcą p. Joanną Kloc oraz nauczycielem historii p. Jolantą Żurowską wzięli udział w spotkaniu z uczestnikami tamtych wydarzeń – p. Antonim Lisem, p. Ryszardem Strachem i p. Januszem Sikorskim.

Młodzi ludzie mieli okazję do wysłuchania wspomnień i relacji z najważniejszych wydarzeń lat osiemdziesiątych, zadawania pytań, uczenia się najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do wyobraźni. Cenne źródło informacji stanowiły oryginalne materiały takie jak prasa solidarnościowa, ulotki i plakaty oraz osobiste pamiątki z okresu internowania w stanie wojennym. Każdy mógł zobaczyć na własne oczy jak wglądały kartki żywnościowe, gazetki z „drugiego obiegu” czy ulotki kolportowane przez związkowców.

Mamy nadzieję, że dzięki tego rodzaju spotkaniom zachęcimy młodzież do odkrywania wciąż jeszcze zbyt mało znanych sylwetek uczestników tamtych wydarzeń, jak i postaw solidarnościowych, które połączyły wówczas Polaków.

tekst: Jolanta Żurowska