Małopolska

Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

„Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia «Wspólnota i Pamięć» ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…” – czytamy na fanpage’u Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”.

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w ostatnim czasie w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Poważny stan ks. Isakowicza-Zaleskiego

Kochani, przed chwilą telefonicznie rozmawiałem z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Jest w stanie dość poważnym w szpitalu od początku świąt. Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija…

– pisał w grudniu ubiegłego roku Bogusław Paź na Facebooku. Dodał, że ksiądz w rozmowie z nim mówił „zmienionym głosem i z pewnym trudem, ale zachowując pogodę ducha”. 

Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was. Proszę, pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach

– dodał.

Pod koniec lutego 2023 roku ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ujawnił, że walczy z nowotworem prostaty. Pisał, że o chorobie dowiedział się przypadkowo i zaapelował, aby regularnie się badać.

– Dziękuję Panu Bogu, że się dowiedziałem, że mam przyjaciół i osoby, które mnie wspierają. Dzięki temu liczę, że z tego wyjdę, ale uciekanie od badań, czy zaniedbywanie to nie tylko wyrządzanie sobie krzywdy, ale też myślę, jest to pewna odpowiedzialność, która wynika z piątego przykazania

– mówił. 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – polski duchowny katolicki, prezes Fundacji im. Brata Alberta, publicysta oraz działacz społeczny, urodzony 7 września 1956 roku w Krakowie. Jego życie związane było głównie z posługą kapłańską, w której realizował się jako duszpasterz osób niepełnosprawnych, działacz społeczny, duszpasterz Ormian-katolików. Członek opozycji antykomunistycznej w PRL, pisarz, poeta i publicysta. 

W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przez wiele lat zabiegał i nawoływał o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski stał się także znany ze swojego konsekwentnego sprzeciwu wobec nadużyć w Kościele katolickim. Jako świadek i krytyk relacjonował przypadki pedofilii w polskim duchowieństwie. Jego odwaga w występowaniu przeciwko niesprawiedliwościom w Kościele sprawiła, że stał się ważnym głosem w debacie publicznej na temat etyki i moralności.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższą środę, 17 stycznia i potrwają dwa dni.
W środę, 17 stycznia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach odbędzie się msza żałobna. Wcześniej, o godz. 11.30 odmówiony będzie różaniec w intencji zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, a po mszy w kościele zaplanowano czuwanie przy zmarłym duchownym – aż do godz. 20.00.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zostanie pochowany na cmentarzu w Rudawie. Jak wynika z nekrologu zamieszczonego przez fundację im. św. Brata Alberta, msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek, w kościele w Radwanowicach o godz. 12.00.

Źródło: tysol.pl / Facebook

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.