Małopolska

Nasz udział w obchodach w obchodach rocznicy Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia nasi przedstawiciele uczestniczyli w wojewódzkich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Krakowie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie. Następnie uroczystości odbyły się przed Krzyżem Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego. Organizatorami wydarzenia byli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.

– „Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie. Zdradzieckim strzałem w czaszkę pokwitowano Wrzesień” – cytował fragmenty wiersza Mariana Hemara wojewoda Łukasz Kmita w swym wystąpieniu przy Krzyżu Katyńskim. Nie jest przypadkowe to miejsce i nie jest przypadkowy ten czas. – W tragedii tej zginęło bowiem 18 generałów, 350 pułkowników i podpułkowników, tysiące oficerów, tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych… W sumie 21 857 polskich jeńców wojennych, których Sowieci zamordowali w Katyniu i innych miejscach kaźni. A od ogłoszenia informacji o odkryciu masowych grobów obywateli Polski minęło 79 lat. Bolesne doświadczenia sprzed ponad 80 lat uczą nas wszystkich —szczególnie teraz, kiedy drżymy o utrzymanie światowego pokoju — że zło nigdy nie przynosi dobrych owoców. Zła nie wolno usprawiedliwiać.

Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w trakcie uroczystości reprezentował Krzysztof Kotowicz, zastępca przewodniczącego Zarządu oraz nasz poczet sztandarowy.

Uroczystości zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim oraz zapalenie zniczy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.