Małopolska

Małopolskie eliminacje Olimpiady Solidarności

5 czerwca w Auli św. Szymona w klasztorze o.o. Bernardynów w Krakowie, odbyły się małopolskie eliminacje Olimpiady Solidarności „Dwie dekady wolności” rozgrywane wśród uczniów szkół średnich. W ciągu godziny młodzi ludzie wypełniali test wiedzy o wydarzeniach sprzed półwiecza, gdy Polacy sprzeciwili się przeciwko pogarszających się warunkach życia w PRL.

Reprezentantami Małopolski, którzy będą ją reprezentowali w eliminacjach centralnych zostali Martyna Lichosik i Radosław Traczyk, którzy zajęli ex aequo I miejsce i Emilia Jarema laureatka II miejsca.  Jednak najwięcej punktów zdobył Dominik Florek, który nie spełniał jednak kryterium wiekowego, toteż otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego, Tomasza Zaborowskiego.

Nagrody i dyplomy uczestnictwa otrzymali też pozostali zawodnicy z różnych małopolskich liceów i techników, a także nauczyciele historii zajmujący się szlifowaniem wiedzy swoich podopiecznych.

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności, a jego celem jest budowanie tożsamości narodowej wśród uczniów szkół średnich poprzez podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski, a także rozbudzenie zainteresowania do poznawania genezy oraz przebiegu przemian demokratycznych w kraju w wyniku powstania i funkcjonowania „Solidarności”.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.