Małopolska

Ku czci legionistów poległych pod Krzywopłotami

18 listopada delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w obchodach 109. rocznicy krwawej potyczki Legionów Józefa Piłsudskiego, wchodzących wówczas w skład sił austro-węgierskich, pod Krzywopłotami.

Obchody, w trakcie których uczczono pamięć bohaterów bitwy i wszystkich ojców polskiej niepodległości, zorganizowano w Bydlinie  w powiecie olkuskim, a w wydarzeniu brali udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Uroczystości odbywały się na cmentarzu parafialnym w Bydlinie, gdzie spoczywa 46 żołnierzy Legionów Polskich poległych w starciu pod Krzywopłotami. Wśród nich jest między innymi porucznik Stanisław Paderewski, przyrodni brat sławnego pianisty Ignacego Paderewskiego. Na mogile kilka lat po słynnej potyczce, wzniesiono okazały, siedmiometrowy krzyż z piaskowca, pod którym delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Uroczystościom oprócz Apelu Poległych i salwy honorowej, towarzyszył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie oraz  koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Ziemia Kluczewska” Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.

Zdjęcia: z serwisu prasowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.