Kierownictwo Regionu w terenie
6 czerwca dwaj zastępcy przewodniczącego Regionu Małopolskiego, Adam Lach i Daniel Pokuta odwiedzili struktury organizacyjne Związku na południu województwa.
Zaczęto od spotkania w Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu Miejskim w Rabce – Zdroju, w którym uczestniczył też dyrektor szpitala Witold Latusek. Omówiono trudną sytuację szpitala, która, jak twierdzi przewodniczący Komisji Józef Luberda, wynika z trudności z porozumieniem się z Wojewódzkim Oddziałem NFZ.
Kolejnym etapem była wizyta w biurze Oddziału Zarządu Regionu nr 6 w Nowym Targu. Wizytujący zapoznali się z systemem przyjmowania stron w biurze Oddziału oraz tempem zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odrzucenia przez Polskę obecnych przepisów Zielonego Ładu i bieżącej polityki klimatycznej UE. Omówiono również ściągalność składek.
Następnie odwiedzono obradujące w Zakopanem dwudniowe Forum Młodych NSZZ „Solidarność”. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się w dniach 6-7 czerwca w Hotelu „HYRNY”. Głównym tematem tegorocznych obrad były panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli służb mundurowych zrzeszonych w związku zawodowym.
Forum Młodych to organizowane przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ “Solidarność” we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność” i portalem Tysol.pl cykliczne wydarzenie, które, jak przekonują jego organizatorzy, pozwala młodym działaczom „Solidarności”, rozwijać się oraz brać udział w dyskusji w tematach ważnych z punktu widzenia młodych pracowników.
Przybyłych na obrady Forum przywitała Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie Prezydium KK NSZZ „S”, oprócz Macieja Kłosińskiego także Grzegorz Adamowicz oraz Bartłomiej Mickiewicz. Na wydarzenie przybył też Tadeusz Majchrowicz, wieloletni zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”, a także gospodarze miejsca, wspomniani już, zastępcy przewodniczącego ZR Małopolska NSZZ „Solidarność”, Adam Lach i Daniel Pokuta.
– Z roku na rok mamy coraz większą ambicję, by to wydarzenie było rozpoznawalne w całej Polsce, nie tylko wśród młodych osób z Solidarności, ale żeby było to wydarzenie ogólnopolskie – powiedziała Alicja Skowron.
Wstępem do dyskusji wokół służb mundurowych były wystąpienia Macieja Kłosińskiego, zastępcy przewodniczącego NSZZ „Solidarność” oraz Michała Ossowskiego, redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.
– Tematem tegorocznego Forum są służby mundurowe i jest to temat nieprzypadkowy. Dokładnie pięć lat temu dzięki staraniom Solidarności udało się zmienić ustawę, która umożliwiła zrzeszanie się w Związku funkcjonariuszy Policji czy Straży Granicznej. To jest nasz wielki sukces – powiedział Maciej Kłosiński.
– W Solidarności jest czas transformacji. Można powiedzieć, że jej przykładem jest moja osoba, bo w wieku 40 lat zostałem zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Do was, młodych, mówię, że to w nas będzie siła. To my będziemy kierować tym Związkiem za 10, 15 lat. Natomiast musimy uwierzyć, że każde nasze działanie w oparciu o wyzwania, które przed nami, jak robotyzacja czy sztuczna inteligencja, automatyzacja, będzie wyzwaniem dla Związku– przekonywał zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S’.
Michał Ossowski wrócił pamięcią do czasów, gdy narodził się pomysł organizacji Forum Młodych.
– Jest was coraz więcej i to bardzo cieszy. Ale wówczas mówiliśmy o tym, że Związek się zmienia i my musimy się na te zmiany przygotować. Związek musi się przygotowywać na te zmiany – powiedział.
– Osoby, które tworzyły Solidarność w latach osiemdziesiątych, miały po dwadzieścia kilka lat. Nie sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt. One były młode i walczyły. Ryzykowały bardzo wiele. Dużo więcej niż my teraz. Ryzykowały utratę pracy, ryzykowały więzienie, ryzykowały ostracyzm. (…) Dzisiaj my korzystamy z ich dziedzictwa, z tego, co zostało wówczas wypracowane. To jest ta ogromna siła Solidarności – przekonywał.
Obaj prelegenci mówili także o wyzwaniach na przyszłość, m.in. o walce, jaką „Solidarność” toczy z polityką klimatyczną UE i o akcji referendalnej Związku. – Jeśli każdy z nas weźmie kartę referendalną i pozbiera podpisy wśród rodziny i znajomych, to będziemy mieli te miliony, których oczekujemy – powiedział Maciej Kłosiński.
Michał Ossowski zaś podkreślił, że narzucenie nam Zielonego Ładu sprawi, że nie interesy zwykłych obywateli, lecz wąskiej grupy uprzywilejowanych będą wdrażane w życie.