Małopolska

III etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków zakończył się w Nowym Sączu

To był etap królewski, rozgrywany w ekstremalnych temperaturach. W cieniu było 37 stopni, ale na asfalcie paliły 53 stopnie Celsjusza. I kolarze mieli do przejechania 207,7 km z Jaworzna do Nowego Sącza. Było ciężko, bo jak mówił spiker Michał Opaciński – Góra, dół, góra, dół i tak na okrągło. Na premię pod Słopnicę był podjazd 17 stopni czyli nie łatwiej niż na Tour de France czy Giro d’Italia.  Około 30 kilometra z peletonu odjechało 11 zawodników i uzyskało ponad pięć minut przewagi nad rwącym się peletonem. – Współpracowaliśmy i dawaliśmy sobie zmiany – powiedział na mecie Tomasz Budziński z HRE Mazowsze Serce Polski, który zaczynał ściganie od kolarstwa górskiego.

Na metę dotarło w zasadniczej grupie tylko czterech, a potem jeszcze dwóch. Pozostali odpadli. Aktywny w grupie i potem na finiszu był Holender Timo Kielich z Alpecin Felix, który na kresce okazał się najszybszy. – Lubię taką temperaturę i profil trasy – powiedział przed dekoracją i wydawał się niezmęczony. – Chcę walczyć o zwycięstwo w Wyścigu.

Z takim samym zamiarem wystartuje na dwóch ostatnich etapach drugi na kresce Tomasz Budziński. – Nie jestem szybki na finiszu, ale zamierzam powalczyć o brakujące sekundy do lidera na lotnych premiach.

Trzecie miejsce zajął Słowak Matus Stocek z ATT Investments i także on liczy się w walce o końcowe zwycięstwo.

Nagrody za zwycięstwo etapowe zawodnikom wręczali m.in. wraz z przedstawicielami władz miasta Nowego Sącza i olimpijczykami, przedstawiciele władz regionalnych Małopolskiej „Solidarności: – Adam Lach i Krzysztof Kotowicz. Oni też honorowali nagrodami zwycięzców Mini Wyścigu „Solidarności, który rozegrany został na nowosądeckim Rynku wśród dzieci i młodzieży na godzinę przed finiszem zawodowych kolarzy.

Nagrody i wyróżnienia wręczono także organizatorom kolejnego etapu wyścigu, m.in. statuetka z podziękowaniami za doskonałą organizacje finiszu otrzymał Adam Lach, przewodniczący Zarządu Regionu, a Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego trafił w ręce Krzysztofa Kotowicza, zastępcę przewodniczącego zarządu Regionu i szefa Oddziału w Nowym Sączu NSZZ „Solidarność”.

Poniżej link do filmu z finiszu III etapu „Solidarki”:

Ostatecznie w całym Wyścigu najlepszy okazał się Timo Kielich (Alpecin-Fenix Development). Drugie miejsce zdobył Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), a trzecie Matus Stock. W klasyfikacji punktowej zwyciężył Simon Dehairs (Alpecin-Fenix Development). Najlepszym góralem, który zachował zielona koszulkę ma stałe okazał się Thjis de Lange (Metec – Solarwatt). W klasyfikacji młodzieżowej zwyciężył Logan Currie (Bolton Equities Black Spoke Pro C). Z kolei najlepsi drużynowo w zmaganiach z górami i upałem byli kolarze z grupy Alpecin-Fenix Development. A podsumowując: ze 149 zawodników, którzy zaczęli Wyścig, ukończyło go 102.