Małopolska

Dzień Wojska Polskiego

15 sierpnia delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” uczestniczyła w obchodach w zorganizowanych w Krakowie Dnia Wojska Polskiego i 102 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Obchody rozpoczęło uczczeniem pamięci ówczesnego naczelnego wodza Armii Polskiej i pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego, składając kwiaty przy jego sarkofagu znajdującym się w wawelskiej Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Kolejnym etapem obchodów było nabożeństwo w Katedrze Wawelskiej, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wojska i innych służb mundurowych modlili się za dusze wszystkich poległych w obronie Ojczyzny na przestrzeni dziejów oraz o pomyślność Polski w przyszłości.

Dalsza część obchodów zorganizowana została przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie pod odczytaniu Apelu Poległych, oddaniu salwy honorowej i wygłoszeniu przemówień, złożono wieńce i kwiaty. W trakcie uroczystości Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Michał Strzelecki odczytał list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. – Święto Wojska Polskiego obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnia wielkie zwycięstwo naszego oręża. Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia, inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń. Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym i trwałym obowiązkiem. Tegoroczne obchody przypadają w dramatycznym momencie. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone – napisał szef MON.

Szerzej o bitwie sprzed ponad wieku mówił szef Oddziału INP dr hab. Filip Musiał – Właśnie dziś, w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, spotykamy się po to, by czcić pamięć o tej bitwie i czcić tych wyjątkowych bohaterów, jak Marszałek Józef Piłsudski, Generał Tadeusz Rozwadowski czy Generał Józef Haller. Czcić pamięć o bitwie, która była wojną światów: cywilizacji zachodniej, cywilizacji wolności, praw obywatelskich i bolszewickiej barbarii. To wtedy w 1920 roku ocaliliśmy nie tylko niepodległość Rzeczypospolitej, ale ocaliliśmy Europę przed bolszewickim zalewem. – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Zarząd Regionu Małopolskiego był reprezentowany przez zastępcę przewodniczącego Zarządu Tomasza Zaborowskiego oraz poczet sztandarowy.

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych także w innych miastach Małopolski. Między innymi w Nowym Sączu, gdzie uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele pw. Św. Kazimierza z udziałem pocztów sztandarowych, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli „Solidarności” oraz mieszkańców.
Po zakończeniu nabożeństwa. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Odśpiewano hymn Polski. Zabierając głos Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel mówił: „(..) W czasach obecnego, realnego zagrożenia, które niesie wojna za naszą wschodnią granicą, musimy być razem, jak jedna pięść. Wierzę, że nasza obecność w NATO, dzieki artykułowi 5, daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy o naszych bohaterach, niech wywieszone dziś biało-czerwone flagi będą wyrazem naszej wdzięczności dla tych, którzy ponad sto lat temu nie szczędzili ofiary z własnego życia”.


Następnie pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Kwiaty złożyli m.in. Senator RP Wiktor Durlak, Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, Władze miasta Nowego Sącza na czele z Prezydentem Ludomirem Handzlem i wiceprezydent Magdaleną Majką, przedstawiciele Rady Miasta na czele z przewodniczącym Krzysztofem Głucem, przedstawiciele Służb Mundurowych, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” na czele z wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Małopolskiego Krzysztofem Kotowiczem i Andrzejem Szkaradkiem, przedstawiciele Gazety Polskiej oraz mieszkańcy.
Wartę honorową pod pomnikiem wystawili: Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Związek Strzelecki „Strzelec” OSW w Nowym Sączu.

              Wartę honorową pod pomnikiem wystawili: Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Związek Strzelecki „Strzelec” OSW w Nowym Sączu.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.