Małopolska

Dla Ciebie Polsko

23 kwietnia w kościele parafialnym w Morawicy pod Krakowem odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci tych, co służąc w mundurach oddali życie za drugiego człowieka, Ojczyznę i Pokój na świecie, w tym za ofiary internowania w VI Wojskowym Obozie Specjalnym w Czerwonym Borze w latach stanu wojennego.

Uroczystości w parafii ks. Władysława Palmowskiego kapelana małopolskiej „Solidarności”  rozpoczęły się od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu ludowego oraz chóru Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Rafała Marchewczyka. W trakcie homilii ks. Palmowskiego, usłyszeliśmy o roli patriotyzmu w życiu społecznym. – Dziś mamy takie czasy, że znajdują się w Polsce ludzie, którzy obrażają noszących mundury różnych służb państwowych za to tylko, że wywiązują się ze swoich podstawowych obowiązków służbowych – mówił kaznodzieja. – Są tacy, którzy mając reprezentować nasz kraj w organizacjach międzynarodowych z całą premedytacją mu szkodzą. Dlatego czas najwyższy zmienić podejście do takich ludzi, zdrajców nazywając, zdrajcami!

Po nabożeństwie przedstawiciele Kapituły Krzyża Służby Niepodległości, udekorowali Proboszcza za jego zasługi w upowszechnianiu chwały Państwa i Narodu Polskiego oraz działalność społeczną, zaś przedstawiciele „Solidarności” Pracowników Poczty odsłonili kopię Krzyża Wolności i Solidarności na murze „Niezłomnym Ojczyzna”.

Po przejściu uczestników uroczystości do Ogrodu Pamięci, gdzie zlokalizowano kolejny obelisk, wicewojewoda Mateusz Małodziński odczytał list od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, który podkreślił role wszystkich służb mundurowych w prawidłowym funkcjonowaniu państwa i społeczeństwa.

Głos zabrała też kurator Barbara Nowak, która podziękowała za udział młodzieży w uroczystości, szczególnie z klas mundurowych i rolę patriotyzmu w procesie wychowawczym młodego pokolenia.

Po odsłonięciu pomnika i odczytaniu Apelu Poległych oraz salwie honorowej, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. W imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” kwiaty składali Adam Lach przewodniczący zarządu, Andrzej Gębara, członek Prezydium oraz Piotr Iwanicki.

Tekst i zdjęcia: Adam Zyzman

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.