Małopolska

Rada Krajowej Sekcji Hutnictwa oraz Piegrzymka Hutników

7 października w Kałkowie – Godowie, w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, odbyła się 27. Pielgrzymka Hutników. W Pielgrzymce udział wzięli przedstawiciele wszystkich zakładów hutniczych z całego kraju. Uroczystość została uświetniona przybyciem 17 pocztów sztandarowych „Solidarności” z zakładów hutniczych, w tym nasi przedstawiciele z huty ArcelorMittal Poland z Krakowa. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z Huty CMC Zawiercie. Podczas Mszy Św. wspomniano zmarłych w ostatnim roku hutników, w tym 2 z Krakowa, śp. Macieja Macha, który był członkiem 1. Rady KSH po 1989 r oraz śp. Mieczysława Gila. Gośćmi Pielgrzymki byli również senatorowie, posłowie oraz samorządowcy z Ziemi Świętokrzyskiej.

Kustosz Sanktuarium mówił podczas Mszy Św. o ciężkiej pracy hutników oraz ciężkiej sytuacji niektórych zakładów hutniczych, które obecnie poddane są restrukturyzacji oraz o tych, które już przeszły ten cykl zwalniając setki pracowników. Swą homilię zakończył serdecznymi życzeniami dla hutników i ich rodzin zapraszając wszystkich jednocześnie na Pielgrzymkę w roku przyszłym, w pierwszą sobotę października.

Po Mszy uczestnicy przeszli do Oratorium w Golgocie, gdzie znajduje się Ołtarz poświęcony hutnikom i ich zakładom pracy, tam uczestnicy wraz z parlamentarzystami i samorządowcami złożyli kwiaty.

Przed Mszą członkowie Prezydium KSH złożyli też kwiaty na grobie pierwszego Kustosza tego Sanktuarium, księdza Wali oraz przeprowadzili półgodzinną rozmowę z obecnym Kustoszem Sanktuarium, która dotyczyła pracy hutników, sytuacji zakładów hutniczych i potrzeb Sanktuarium.

Dzień wcześniej, 6 października odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa. W posiedzeniu udział wzięło blisko 100% członków Rady w tym wszyscy przedstawiciele z Małopolski (Andrzej Gębara, Czesław Bujak, Konrad Korepta, Paweł Orzeł i Piotr Pastuszko).

Podczas posiedzenia przedstawiono sprawozdania z ostatnich wydarzeń, jakie odbywały się z udziałem przedstawicieli KSH „S”, w tym: z ostatniego Kongresu Stalowego (Andrzej Karol), który odbywał się w Katowicach w ubiegłym tygodniu, z hutniczego spotkania z przedstawicielami Czech, Słowacji i Polski (Andrzej Gębara i Andrzej Karol), oraz ostatniego Komitetu Stalowego, który obradował w Brukseli 2 dni wcześniej (Paweł Orzeł). Przedstawiono także sprawozdanie finansowe za okres ostatnich 9 miesięcy. Dyskutowano o głośnym w ostatnim okresie programie CCS, czyli rozwoju technologii wychwytywania i składowania lub wykorzystywania emitowanego CO2 tzw. CCS/CCU.

Podjęto również ważną uchwałę typującą na nową kadencję 5 naszych przedstawicieli do Zespołu Trójstronnego ds. Hutnictwa, są to: Andrzej Gębara AMP Kraków, Andrzej Karol przew. KSH, Andrzej Kucharski KGHM Głogów, Mirosław Nowak AMP Dąbrowa Górnicza i Wojciech Krasuski Celsa Ostrowiec.

Na zakończenie posiedzenia Rady przedyskutowano sprawy organizacyjne Pielgrzymki Hutników.

                                                                                                                                   Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.