Małopolska

40. lecie śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Małopolskie obchody w Nowym Targu

27 października w Nowym Targu odbyły się zorganizowane przez Oddział 6 w Nowym Targu regionalne obchody 40. lecia śmierci patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. We współpracy z władzami miasta, ZHP i Miejskim Centrum Kultury dokonano otwarcia na Rynku Nowego Targu wystawy „Dekalog ks. Popiełuszki” opracowanej przez podlaski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejnym etapem uroczystości była msza św. w Sanktuarium Matki Bożej – Gaździny Podhala w Ludźmierzu, odprawiona przez pięciu kapelanów ludzi pracy z Małopolski. Wśród celebransów znalazł się także ks. Czesław Banaszkiewicz przyjaciel ks. Popiełuszki z Żoliborza.

Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił kapelan małopolskiej Solidarności Władysław Palmowski, który w swym wystąpieniu oprócz przybliżenia sylwetki zamordowanego przez służbę bezpieczeństwa PRL, kapłana, zwrócił uwagę, że Kościół we współczesnej Polsce boryka się z takimi samymi wyzwaniami ze strony władzy państwowej, jak za czasów komunistycznego stanu wojennego, a katolicy w Polsce traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. – A więc idee głoszone przez błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę za życia, są nadal aktualne, gdyż ludzie domagający się współcześnie tolerancji dla swych odmienności i dziwactw, nie potrafią być tolerancyjni dla chrześcijan.

Po mszy św. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji związkowych z całej niemal Małopolski, złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą obecność w Ludźmierzu Błogosławionego z delegacją hutników warszawskich na kilkanaście miesięcy przed męczeńską śmiercią. Tablica ta umieszczona jest na zewnętrznej ścianie kościoła.

Po powrocie z Ludźmierza uczestnicy uroczystości, spotkali się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, gdzie obejrzano występ drużyny harcerskiej ZHP, poświęcony życiu i śmierci bł. ks. Popiełuszki oraz koncert Studia Piosenki „Septyma”, w którego repertuarze znalazły się piosenki z okresu strajków 1980 roku oraz stanu wojennego. Całość zakończono wspólnym z widzami odśpiewaniem „Murów” autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Część artystyczną poprzedziło odczytanie przez Tomasza Zaborowskiego przewodniczącego Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” listu przesłanego do uczestników uroczystości przez Piotra Dudę, szefa Komisji Krajowej „Solidarności”, w którym przypomniał rolę, jaką spełniał dla Związku ks. Popiełuszko, zarówno za swego życia, jak i po śmierci.

Gośćmi wydarzenia byli nie tylko przedstawiciele Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, ale także delegacje innych regionów Związku, jak gdańskiego, śląsko-dąbrowskiego, czy podbeskidzkiego, posłowie i senatorowie z Podhala, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, dyrektorzy szkół z młodzieżą szkolną i przedstawiciele mediów.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowali: prezes IPN Karol Nawrocki, przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski, starosta Powiatu Nowotarskiego Tomasz Hamerski i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watych. Głównym organizatorem uroczystości był Leszek Jankowski, szef Oddziału 6 Zarządu Regionu Małopolskiego oraz Agata Łyko, sekretarz Regionu.

Spotkanie zakończono góralskim poczęstunkiem.   

Cenzor z podhale24.pl

Wydarzenie spodobało się także lokalnym mediom, poza jednym wyjątkiem portalu „podhale24.pl”, którego redaktor uznał, że zgrzytem  w uroczystości okazała się treść listu Piotra Dudy! Odniesienia do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej w kraju uznał za „robienie polityki”! – Zupełnie jak propagandyści spod znaku Jerzego Urbana, którzy identyczne zarzuty stawiali w 1980 r. Związkowi, domagając się jednocześnie uzupełnienia statutu NSZZ „Solidarność” o zapisy dotyczące ustroju politycznego państwa i sojuszy międzynarodowych. Cenzor z podhalańskiego portalu uznał za niesmaczne realizację celów statutowych Związku Zawodowego i występowanie w obronie ludzi zwalnianych z pracy z powodu nieudolnej polityki gospodarczej rządu. Nie podobało mu się także wspomnienie, że nauczanie religii jest rugowane ze szkół, a to w pełni przypomina sytuację przedstawianą w spektaklu, gdy oficerom LWP przeszkadzało nawet trzymanie w ręku, przez żołnierzy – kleryków, różańca! Snucie opowieści o Błogosławionym, który za życia walczył o poszanowanie godności ludzkiej i przymknięcie oka na to, że oto dosłownie w przeddzień uroczystości, zaniechano podobnych praktyk wobec innego kapłana i dwóch niewinnych kobiet, byłoby zaprzeczeniem idei Solidarności, której nazwa widoczna była na scenie w czasie spektaklu!

Tym, którzy po odczytaniu Listu Piotra Dudy „czuli niesmak” warto zaproponować zapoznanie się z treścią kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by wiedzieli ku czyjej czci zorganizowane były opisywane przez nich uroczystości w Nowym Targu i w całej Polsce. By dowiedzieli się też komu przeszkadzała mówiona przez Niego prawda o otaczającej rzeczywistości lat 80. ub. wieku. Jemu też zarzucano, że uprawia politykę, gdy wskazywał w swoich kazaniach źródła zła. Za to też był przez lata represjonowany i w końcu zamordowany. Czy podhalański dziennikarz walczący z prawdą opisywaną w liście Piotra Dudy, na temat współczesności zdaje sobie sprawę w szeregach jakich sił tym samym staje?

Adam Zyzman – Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć TUTAJ!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.